O FIRMIE

HISTORIA

Sklep Goplana istnieje w Żarach już od 1978 roku. Kierownikiem tej placówki należącej do PSS „Społem”, była Pani Aldona Wolińska. Podczas przemian gospodarczo-politycznych w naszym kraju, kierownik sklepu miał pierwszeństwo dzierżawy tej placówki handlowej. W dniu 28 września 1990 roku został sporządzony wpis do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza Miasta Żary, wpis ten stwierdza, że z dniem 28 września 1990 roku Pani Aldona Wolińska staje się podmiotem gospodarczym.
Z dniem 01.01.2013 firmę przejmuje syn, Krzysztof Woliński, który od 2003 roku był kierownikiem sklepu.


LOKALIZACJASklep mieści się w samym centrum miasta Żary, na tak zwanym deptaku. Dlatego też musi on być placówką o estetycznym wyglądzie zewnętrznym, by przyciągać klientów. Ważnym elementem są witryny sklepu, będące


SKLEP


Sklep Goplana posiada 180 m2 powierzchni z czego 120 m2 to sala sprzedażowa. Dosyć dużą część sklepu zajmują magazyny, ok. 50 m2 . Umożliwiają one przechowywanie towaru w nienagannych warunkach oraz przyjmowanie go w większych partiach, np. w okresach przedświątecznych. Wielką zaletą sklepu jest panująca w nim w miarę niska temperatura, ułatwia ona handel słodyczami w okresie letnim. Jest to placówka, gdzie klient może liczyć na towarzyszącą mu miłą ekspedientkę, służącą pomocą w wybraniu pożądanego produktu. Taki rodzaj obsługi sprzyja nawiązywaniu kontaktów między klientem, a obsługą.


Stoiska sprzedażowe są podzielone na części, w których są umiejscowione różnorodne wyroby. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można ukazać cały asortyment towarowy danej grupy wyrobów i to powoduje, że klient poszukujący danego wyrobu łatwiej go znajdzie. Sklep wyposażony jest w stojaki firmowe, co pozwala na eksponowanie danej marki wyrobów w jednym miejscu. Wnętrze sklepu Goplana upiększone jest poprzez liczne rośliny doniczkowe oraz odpowiednim naświetleniem. Dodatkowym atutem sklepu jest fakt, iż jest to jedna z nielicznych placówek, które oferują swoim klientom tylko i wyłącznie wyroby cukiernicze. Dlatego też sklep cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród klientów.


PRACOWNICY

Pracownicy są najważniejszym elementem firmy, ponieważ wyniki działalności handlowej zależą w dużej mierze, od pracy zatrudnionych w niej osób. Odpowiednia selekcja sprzedawców jest źródłem sukcesu, podczas gdy zatrudniając nieodpowiednie osoby firma ponosi znaczne straty. W obecnej sytuacji rynku pracowniczego, nadal trudno o dobranie właściwych osób na stanowisko sprzedawcy. Wobec tego, właściciel sklepu powinien jasno określa kryterium cech osobowościowych i zawodowych w jakich miałby się mieścić potencjalny pracownik jego firmy. Przy doborze ekspedientek właściciel kierował się następującymi przesłankami: – uczciwością, – odpowiednimi kwalifikacjami, – wysoką kulturą osobistą, – predyspozycją współpracy, – silną potrzebą sprzedawania i kontaktu z ludźmi. Ekspedientki po przyjęciu do pracy są szkolone przez kierownika sklepu co ma na celu zaznajomienie ich z : – zasadami sprzedaży, – praktyką skutecznej prezentacji towaru, – sposobami reakcji na klienta i otoczenie, – polityką cenową i strategią firmy, – nawykami klientów, – charakterystyką stałych klientów sklepu, – typami klientów, – potrzebami klientów, – motywami zakupów, – zasadami utożsamiania się z firmą.


SPONSORINIG

Sklep Goplana sponsoruje Żary MTB Team, który bierze udział w rowerowych maratonach górskich oraz wyścigach cross country